Basın Bülteni

ESGAZ Personeline Sigarayı Bırakma Eğitimi

         Eskişehir Yeşilay Şubesi Başkanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Sıtkı KARACA tarafından düzenlenen Sigarayı bırakma eğitimi ESGAZ ’da sonuç verdi.

         ESGAZ personelleri arasında sigara kullanan personellere yönelik düzenlenen eğitimde sigaranın insan vücudundaki etkileri ve zararları konusunda ayrıntıları paylaşıldı.

         Sigara bağımlılığının dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve yüksek oranda nikotin içerdiği için de bağımlılık yaptığı ile ilgili bilgiler veren KARACA bu bağımlılıktan kaynaklanan psikolojik ve fiziksel hasarların insan vücudunda sinsice ve yavaş yavaş boy gösterdiğini belirtti.

         Sigaranın yol açtığı sağlık sorunlarının;

  • Kalp ve damar hastalıkları,
  • Ciltte sararma, kırışıklık ve cilt kanseri
  • Ağız kokusu ve dişlerde sararma,
  • Akciğer rahatsızlıkları ve KOAH,
  • Gebelikte erken doğuma ve süt kesintisi,
  • Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç,
  • Midede gastrit, ülser ve mide kanseri

         Gibi birçok sağlık sorununa yol açtığını belirtti. Her yıl dünyada 6 milyon kişinin bu bağımlılık nedeni ile hayatını kaybettiği ve bu oranında her 10sn de bir kişinin ölmesi anlamına geldiğini belirterek sigaranın bırakılması ile hayatımızdaki olumlu etkilerinin neler olabileceği ile ilgili yenilikleri sıraladı;

         Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotinin vücudunuzu terk etmeye başladığı, 6saat sonrasında kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başladığı, 12 saat sonrasında sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksitin kan dolaşımınızdan temizlendiği ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını söylerken 2gün sonrasında tat ve koku duyularımızın keskinleştiği, 2-12 hafta içinde kan dolaşımımızın iyileştiği ve buna bağlı yürüme, koşma gibi fiziki aktivitelerimizi kolaylaştırdığını iletti.

         Sigarayı bırakarak ilk iki saatte vücudumuzdaki etkilerinin hissedildiği ve aylar içerisinde öksürme, nefes darlığı, hırıltı etkilerinin kaybolduğunu belirtti. En önemli etkisinin kalp krizi riski olduğunu, bu etkininde 5 yıl içerisinde yarı yarıya azaldığını, on yıl sonrasında da bu etkinin hiç sigara kullanmamış bit kişi ile aynı risk oranına düştüğünü iletti.

         Eğitime giren personeller üzerinde yapılan gözlemlemede her dört kişiden birisinin sigarayı bıraktığı tespit edilmiştir.